I Szczeciński Zalew Mysli

„Największe owoce są zawsze  efektem bezbronności”

Henri J.M.Nouwen

PRZESŁANIE

Zgromadzeni na Wzgórzu Zamkowym w Szczecinie, silni i słabi, znani i nieznani uczestnicy sympozjum pod hasłem: „Silny potrzebuje słabego” pragną zaświadczyć jednym, wspólnym i donośnym głosem, że choć wszyscy jesteśmy słabi, to są wśród nas dotknięci słabością w sposób szczególny. Osoby niepełnosprawne intelektualnie, fizycznie, nieuleczalnie chore, uzależnione, bezdomne, dotknięte tragediami rodzinnymi, życiowymi mają coś do przekazania.. Pragniemy zwrócić uwagę społeczeństwa na tę grupę społeczną , gdyż stanowi ona niewyobrażalny potencjał życiodajnych sił. Utarło się przekonanie, że słabi to nieodłączna klientela opieki społecznej, przedmiot zabiegów programów pomocowych, medialnych akcji – zatem to ci, którzy ciągle wyciągają rękę po pieniądze podatników.. Czy słabi potrafią tylko brać? Silni chwilowo, którzy pochylają się nad słabymi mogą zaświadczyć o tym, że doświadczają szczególnego paradoksu: dając – znacznie więcej otrzymują. Spotkanie ze słabością własną i cudzą jest w stanie rodzić siłę do życia.
Obecność słabych stanowi zaproszenie dla silnych do opuszczenia własnego ego, zatrzymania się na moment w codziennej gonitwie. Słabi prowadzą silnych do odkrycia przy tej okazji, że ludzkie cierpienie, oswojone zranienia mogą mieć walor życiodajny.
Marzy nam się taka edukacja i kultura, które umożliwiają młodemu pokoleniu, aktywne wzrastanie w duchu poszanowania i oswajania słabości własnych i cudzych w imię budowania podstaw społeczeństwa głęboko ludzkiego.

zdj.sympozjum silny potrzebuje słabego zamek2008

SYMPOZJUM „SILNY  POTRZEBUJE  SŁABEGO. Miejsce słabości w relacjach międzyludzkich”
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
22 listopada 2008