IV Szczeciński Zalew Myśli 2011

zdj.czołowePrawda w oczy kole -  19.11.2011r.   -5

Dlaczego prawda?

By odnajdywać swoje miejsce na ziemi w sposób współbrzmiący ze środowiskiem i ludźmi z którymi przyszło nam żyć, potrzeba nam – prawdy, na równi jak powietrza.To warunek konieczny na drodze do życia w poczuciu spełnienia i szczęścia. Można własny wysiłek myśli kierować w stronę sporów o prawdę: historyczną, naukową, rozwiązań w ramach systemów społeczno-ekonomicznych czy też po prostu udoskonalać samą definicję pojęcia prawdy. Można też weryfikować prawdziwość pojedynczych zdań, czyichś sądów,wypowiedzi. Ale z punktu widzenia jednostki, która poszukuje w życiu w pierwszym rzędzie sensu i szczęśliwości, sprawą najistotniejszą wydaje się być STAWANIE W PRAWDZIE. Jak je rozumieć? Czy wystarcza sama gotowość do nieustannego weryfikowania własnych, uznanych już „prawd”? Czy chodzi o to, by nauczyć się „czytać”/zauważać, poddawać kontemplacji/ wydarzenia, które nas spotykają; odkrywać sens i znaczenie spotkań z ludźmi na naszej życiowej drodze? Cała sztuka życia miałaby  więc polegać na dawaniu właściwych odpowiedzi  w zgodzie ze sobą? Co miałoby być miarą słuszności obranej w życiu drogi? Nie pragniemy gotowych odpowiedzi. Wręcz przeciwnie – wystarczą nam inspiracje, przestrogi, osobiste przykłady, częściowe odsłonięcie własnej życiowej drogi.

Sympozjum „Prawda w oczy kole”

Zamek Książąt Pomorskich, 18-19 listopada 2011
Organizator: Fundacja Dom Rodzinny w Łysogórkach

PROGRAM

PIĄTEK  18 listopada 2011        sala A. JAGIELLONKI na ZamkuOtwarta debata społeczna – „Życie prawdą”  z udziałem gości:

ks.Adam Boniecki, b. red.naczelny „Tygodnika Powszechnego”- Wspomnienie o księdzu Janie Zieji, miłośniku ewangelicznego życia

profesor Jan Woleński, Kraków  UJ– Wspomnienie o śp.o. Józefie Bocheńskim OP, miłośniku poszukiwania prawdy

uczestnik wspólnoty narkomanów „CenacoloO stawaniu w prawdzie przed samym sobą

Kamil Gzik, uczeń 1LO w Szczecinie, laureat konkursu literackiego w ramach Programu Edukacyjnego „Od idei się zaczyna”- Prawda ma swoją cenę-moje doświadczenia

SOBOTA   19 listopada 2011       sala A. JAGIELLONKI na Zamku , wstęp wolny

I sesja:  Gdzie leży prawda?

Prowadzenie:  dr Iwona Jazukiewicz US

1. Sceptycznie do prawdy – prof. Jan Woleński, (przeczytaj tekst)pobrany-plikKraków UJ, logik, przedstawiciel szkoły filozofii analitycznej w zakresie teorii prawdy, ateista, członek Komitetu Honorowego Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów
  2. Co to znaczy żyć prawdą? Czy warto bić się o prawdę? – o.Ludwik Wiśniewski, OP pobrany-plik, Lublin, duszpasterz środowisk akademickich, działacz opozycji antykomunistycznej, orędownik jawności życia w Kościele katolickim
  3. Gdzie leży prawda? O trudnościach w docieraniu do prawdy – moje dziennikarskie doświadczenia – ks.Adam Bonieckipobrany-plik, Zgromadzenie Księży Marianów, długoletni korespondent w Watykanie, b.redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”
  4. Czy prawda popłaca? O konsekwencjach przemilczania prawdy- prof. Jan Waszkiewicz (przeczytaj tekst) pobrany-plikWrocław PWr, matematyk, specjalista od teorii komunikacji , b.Marszałek Sejmiku Woj.Dolnośląskiego

Rozmowa prelegentów z publicznością pobrany-plik

PRZERWA  NA  KAWĘ  + wystawa fotograficzna Timma Stutza „Prawda jest córką czasu”

II sesja: Prawda o rozwiązaniach społeczno-ekonomicznych – Czy musimy się ścigać?

Wprowadzenie: Arkadiusz Więcko, Fundacja Dom Rodzinny w Łysogórkach

1. Paradygmaty współczesnej Europy – co się zmieniło?- Krzysztof Zanussi, pobrany-plikreżyser filmowy, scenarzysta, filozof, fizyk, twórca m.in. „Iluminacji”, „Barw ochronnych”, „Roku spokojnego słońca”/20min/
  2. Życie gospodarcze – jaka prawda się wyłania? – prof. Dariusz Zarzecki, Szczecin US, ekonomista , finansista, specjalista od wyceny majątku,wykładowca akademicki, prowadzi własną firmę consultingową
  3. Człowiek nie pracuje po to by tylko zarabiać – dr inż.Alberto Lozano Platonoff , Szczecin US, ekonomista, specjalista w zakresie zarządzania, wykładowca akademicki, członek Opus Dei