Potrzeby remontowe

german

zdjecia

Wolontariusze w akcji:
https://www.youtube.com/@paszczakiimuminki

AKTUALIZACJA 02.09.2023
Filmy z archiwum:

AKTUALIZACJA 17.06.2023

Witajcie, drodzy czytelnicy! W tym artykule chciałabym podzielić się z wami naszymi postępami w remontach domu w Starych Łysogórkach. Jest to najstarsza siedziba zabytkowa w tej okolicy, która została nam przekazana przez ks. Jana Kazieczko w 2000 roku. Od tamtej pory staramy się przywrócić jej dawny blask i uczynić ją miejscem spotkań i integracji dla naszych podopiecznych oraz okolicznych mieszkańców.

A tak przed remontem dachu budynku mieszkalnego „Jandrzejówki”

Dom został zbudowany w połowie XIX wieku i ma bogatą historię. Później do niego dobudowano budynek gospodarczy, który służył jako młyn. Jako ostatnia powstała stodoła. W 1993 roku otrzymaliśmy dotację od Wojewody Tarasiewicza na remont stodoły, a w 2010 roku dotację na remont dachu od urzędu Konserwatora Zabytków. Dzięki temu udało nam się zachować oryginalny charakter budynków i zapewnić im odpowiednią ochronę.

Tak było w roku 1989:

Jednak nasze prace nie skończyły się na tym. W dalszym ciągu czekamy na pozwolenia na remonty domu, które są niezbędne do dostosowania go do całorocznego funkcjonowania. Chcemy wyposażyć go w nowoczesne instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i grzewcze, a także wyremontować wnętrza i elewację. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ musimy spełniać wszelkie wymogi konserwatorskie i dbać o zachowanie historycznego stylu domu.

Na szczęście nie jesteśmy sami w tym przedsięwzięciu. Mamy wsparcie wielu ludzi, którzy doceniają naszą pracę i chcą nam pomóc. Przede wszystkim dziękujemy firmie Drewex Mieszkowice, która podarowała i wykonała dla nas wiatę, która służy nam jako miejsce do organizowania warsztatów i koncertów. Dziękujemy również urzędnikom, z którymi mamy do czynienia, za ich pomoc i zrozumienie. Dodają nam otuchy i przypominają nam, że warto się starać.

Nie zapominamy również o naszych podopiecznych i przyjaciołach, którzy jeżdżą z nami do naszego domu, aby zadbać o jego stan, ogród i spotykać się z okolicznymi mieszkańcami. Pragniemy, aby ta siedziba była w dalszym ciągu ośrodkiem integracji dla wszystkich zainteresowanych. Chcemy wznowić działalność kulturalną, taką jak wspólne ogniska, warsztaty artystyczne i widowiska teatralne. Jeśli chcesz wesprzeć naszą inicjatywę i pomóc nam w remontach domu, zapraszamy do wpłacania darowizn na nasze konto:  PEKAO S.A. 30 1240 6654 1111 0010 2650 9506

Będziemy wdzięczni za każdą pomoc i zapraszamy do odwiedzenia naszego domu w Starych Łysogórkach!

AKTUALIZACJA 14.05.2022

Rok 2019
Dom wymaga kapitalnego remontu.
W tym roku odbyły się ostatnie przed planowanym remontem obozy Wspólnot „Wiara i Światło”.

Rok 2020
Niestety pandemia opóźnia załatwianie formalności z gruntownym remontem Jandrzejówki.

Rok 2021
Trwają przygotowania do kapitalnego remontu. Konstrukcja budynku, podłogi, elektryki, itd. Ochotnicze grupy dbają o dom i ogród.
Zagrożenie pandemiczne uległo znacznemu obniżeniu, dlatego mogły się odbyć obozy dla Niepełnosprawnych w Surkowcach. Udzielona nam pomoc życzliwego ks. Kancelarczyka z Fundacji Małych Stópek, okazała się nieoceniona. Dziękujemy!

Rok 2022
Ludzie dobrej woli organizują się wokół Jandrzejówki. Jako, że ze względu na stan techniczny budynku, nie mogą się w nim już odbywać Letnie Obozy, dbamy wspólnie o utrzymanie konstrukcji w jak najlepszym stanie. Pozbawiony troski budynek może nie doczekać pozytywnych decyzji i wdrożenia planu stworzonego przez architektów. Żywimy nadzieję, że Jandrzejówka znowu stanie się miejscem spotkań Wspólnoty.


Stoimy przed wyzwaniem kapitalnego remontu szachulcowego budynku mieszkalnego „Jandrzejówka”/obawiamy się poważnie o więźbę i fundamenty z poł.XIXwieku/. Posiadamy  dokumentację kosztorysową domu z 2000r./wymaga urealnienia cen i drobnych korekt/.

Poszukujemy partnera, który partycypowałby w kosztach remontu naszego zabytkowego domu. Miejsce to ma „duszę”!! Zagroda od 20 lat służy latem  osobom niepełnosprawnym intelektualnie skupionym w międz.ruchu „Foi et Lumiere”w szczecińskich wspólnotach jako przystań na wakacyjne obozy. Docelowo chcemy utworzyć stacjonarny dom o charakterze wspólnoty życia. Dom  nie posiada stałej instalacji grzewczej poza kominkiem i dwoma piecykami opalanymi drewnem. W latach 90tych wyremontowaliśmy skromnymi środkami stodołę z zamiarem przeznaczenia jej na dzienną świetlicę. W 2011 roku wymieniliśmy na nowe pokrycie dachowe domu – ceramiczna dachówka zastąpiła dawną, mocno zużytą. Budynek mieszkalny piętrowy ze strychem zajmuje pow.ok.200 m kw./ok10 izb z noclegami dla 25 osób//.

Brak możliwości komentowania.