Program Edukacyjny „Od idei się zaczyna”
Hasło: Wolność od rywalizacji to wolność do harmonii
1.Pomysłodawca: Fundacja Dom Rodzinny w Łysogórkach /www.fundacja-dom-rodzinny.org.pl/
2.Partner: dyrekcja i grono pedagogiczne 1 LO w Szczecinie
3.Grupa docelowa: młodzież klas pierwszych i drugich kolejnych roczników 1 Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.
4.Początek realizacji: II semestr roku szk. 2010/2011 i w następnych latach
5.Miejsce i czas:
– sala lekcyjna w 1 LO w Szczecinie w czasie łączonych lekcji religii, etyki i wychowawczych /po dwie klasy na trzech kolejnych godzinach lekcyjnych/ w dwusemestralnym cyklu 4-6 spotkań /II semestr – klasy pierwsze, kontynuacja w I semestrze następnego roku szkolnego – klasy drugie/.
Cele programu
1.Inspiracja młodzieży wartościowymi ideami życia w społeczeństwie obywatelskim, głęboko ludzkim : potrzeba utrzymywania relacji przyjacielskich, uznanie słabości i siły jako wzajemnie uzupełniających się wektorów ludzkiej egzystencji, zajmowanie postawy bezinteresowności, pielęgnacja w sobie dziecięcej wrażliwości, uważne towarzyszenie osobom cierpiącym, słabym, potrzebującym, twórcza samorealizacja.
Gośćmi młodzieży w cyklicznych 4-6 spotkaniach połączonych z rozmowami będą nieprzeciętni mieszkańcy Szczecina – wypróbowani prelegenci zamkowych sympozjów w ramach cyklu „Szczeciński Zalew Myśli”, żyjący na miarę idei , które głoszą publicznie.
- Włączenie młodzieży uczestniczącej w projekcie do współtworzenia tematyki i kształtu kolejnych, listopadowych sympozjów na Zamku Książąt Pomorskich wokół istotnych aspektów „gleby” z której wyrasta wrażliwe na potrzeby drugiego społeczeństwo .
3.Przybliżenie młodzieży miejsc w Szczecinie w których można w sposób otwarty praktykować idee społeczeństwa głęboko ludzkiego poprzez ich odwiedziny w ramach projektu szkoleniowego dla wolontariuszy „Silny potrzebuje słabego”. 4.Włączenie młodzieży do czynnego uczestnictwa w ruchu wolontariuszy na rzecz posługi w środowisku potrzebujących rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie ze środowiska szczecińskich wspólnot Międzynarodowego Ruchu „Wiara i Światło” .
- Zachęta młodzieży z I LO w Szczecinie do twórczych poszukiwań własnej odpowiedzi na wyzwania jakie niesie idea społeczeństwa obywatelskiego, głęboko ludzkiego.
Formy realizacji:
– krótkie wystąpienia prelegentów zaproszonych przez Fundację do szkoły w ramach projektu „Od idei się zaczyna” połączone z możliwością zapytania, rozmowy z uczniami wybranych sześciu pierwszych klas I LO /w II semestrze i z kontynuacją w I sem.klasy drugiej/
– osobne lekcje wychowawcze dla uczniów klas biorących udział w projekcie pt. „Od idei się zaczyna” /poza czasem spotkań z gośćmi / poświęcone tematyce cyklu spotkań, poprowadzone przez wychowawców klas w oparciu o podane wskazówki-zagajenia
– możliwość uczestnictwa w kursie dla wolontariuszy pn.”Silny potrzebuje słabego” w powiązaniu z posługą w środowisku dysfunkcyjnych rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym intelektualnie ze szczecińskich wspólnot międzynarodowego ruchu „Wiara i Światło”
– zaproszenie młodzieży do uczestnictwa /referaty/w kolejnych listopadowych sympozjach z cyklu Szczeciński Zalew Myśli na Zamku Książąt Pomorskich przygotowywanych przez Fundację Dom Rodzinny w Łysogórkach,
– możliwość udziału wolontariuszy z I LO w inicjatywach kulturalnych integrujących osoby niepełnosprawne intelektualnie z ruchu „WiŚ” ze środowiskiem lokalnym/np. wspólna realizacja spektaklu teatralnego/
Spodziewane rezultaty projektu
– przybliżenie młodzieży ideałów dla których warto żyć poprzez konfrontację ze światem dorosłych, którzy starają się żyć na miarę tych ideałów
– wyposażenie młodzieży w praktyczne wskazówki ułatwiające czuwanie nad własnym rozwojem człowieczeństwa /pragnienie odkrywania i rozwijania osobistych pasji, poszukiwania głębszego sensu życia, otwarcie się na bezinteresowne niesienie pomocy słabszym/
– możliwość praktykowania idei społeczeństwa głęboko ludzkiego w wolontariacie /wspólnoty ruchu „Wiara i Światło” na terenie Szczecina/
– inspirujące ”ożywienie” tematyki lekcji wychowawczych w klasach licealnych
Program spotkań młodzieży z gośćmi
1.Tematyka I /RELACJE MIĘDZYLUDZKIE- słabość i siła/: Miejsce słabości w relacjach międzyludzkich, paradoks siły i słabości. Kto silny, a kto słaby? Czy w dobrych relacjach można ominąć słabość? Czy silny potrzebuje słabego? Co słabość drugiego robi z nami? Skąd bierze się lęk przed okazywaniem słabości?
– gość: p.Jadwiga Gajlun-Markur, z urodzenia kaleka z jedną kończyną, szczecińska
malarka z wyboru, bezdzietna wdowa, prelegentka zamkowego sympozjum „Silny potrzebuje słabego”
2.Tematyka II /WSPÓLNOTA- potrzeba przynależności/: Tęsknota za przyjaźnią, potrzeba przynależności. Wspólnota jako miejsce, gdzie różnice nie dzielą, a ubogacają, gdzie można być wysłuchanym i uczyć się słuchać innych, być z drugim dla niego samego, odkrywać i oswajać własne i cudze słabości, gdzie można leczyć własne i cudze zranienia, liczyć na zrozumienie, akceptację. Szczególne dary złożone w osobach niepełnosprawnych intelektualnie: zdolność do nawiązywania więzi, spontaniczność, radość. Co mają światu do zaoferowania „wieczne dzieci”?
– gość: szczecińska wspólnota „Wiara i Światło”, uczestnik międzynarodowego ruchu
chrześcijańskiego, wielowyznaniowego o charakterze spotkaniowym, gromadzącego osoby niepełnosprawne intelektualnie, ich rodziny i przyjaciół.
3.Tematyka III /BEZINTERESOWNOŚĆ/: Jak nie dać się zniechęcić do bezinteresowności? Po co i czy popłaca bycie bezinteresownym? Skąd w nas lęk przed dzieleniem się z innymi swoim czasem, talentami, wiedzą, dorobkiem materialnym? Czy sami osobiście znamy osoby bezinteresowne? Czy bezinteresowność nie jest tylko pobożnym życzeniem? Czy bezinteresowność można posiąść na zawsze?
– gość: p. Agnieszka Gonerko z domu Chałubińska, szczecińska lekarka, prelegentka zamkowego sympozjum „Za darmo nie na darmo”, prawnuczka Tytusa
Chałubińskiego, współzałożyciela uzdrowiska w Zakopanem – opowie o dobroci i bezinteresowności swoich , nie żyjących już rodziców: Marii i Stefanie Chałubińskich.
4.Tematyka VI /PASJA- nieść pomoc słabszym/: Marzenia a decyzja – czy może być za późno na zmianę decyzji? Kto potrzebujący, a kto dający? Jaki własny interes mogę mieć w tym, że pomagam innym? Czy ma sens moja osobista kropla miłości w morzu ludzkich potrzeb? Czego się oczekuje od tych , którzy udzielają pomocy innym?
– gość: ks.Maciej Szmuc, dyrektor Archidiecezjalnego Caritasu, przyjaciel osób niepełnosprawnych intelektualnie w ruchu „Wiara i Światło”, dwukrotnie odwiedzał społeczność Haiti niosąc pomoc medyczną ofiarom trzęsienia ziemi, prelegent zamkowego sympozjum „Mały książę.Ocalić dziecko w dorosłym”/2010/.
5.Tematyka VII /PASJA-sztuka/np. fotografia//: Po kim przejmuje się pasje? Kiedy się wie , że to jest „to”? Czy to dobrze, że godzimy się z myślą, iż tzw. „brak smykałki” jest usprawiedliwiającym powodem nie uprawiania przez nas amatorsko np.fotografii? Patrzymy na to samo ale nie tak samo!
Myślenie obrazami – na czym polega? Dobre zdjęcie –kwestia sprzętu czy oka fotografa?
i związany artystycznie ze Szczecinem. Jak kadrować ujęcie? Jak ustawić aparat żeby wyszło interesujące zdjęcie? Czy trzeba mieć talent czy wystarczy zamiłowanie?
Gość: Tadeusz Sołga, Szczecin, osoba niepełnosprawna – pasjonat muzyki, kina i dobrej książki, samouk